The major award season may be over, but fans of science fiction, fantasy and horror can rejoice in knowing that the Saturn Awards are still around the corner. The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror films has announced the nominations for the 35th Annual Saturn Awards. Leading the charge was Christopher Nolan's super-hero crime thriller The Dark Knight with 11 nominations. The Curious Case of Benjamin Button and Iron Man followed closely behind with 9 and 8 nominations, respectively.
The Academy was founded in 1972 to honor and recognize genre filmmaking. Over the years, the Academy has expanded their reach to include other film genres. The organization also honors television, and home entertainment.
The show will take place on June 25 at a site to be announced.
Here are your nominees:
Best Science Fiction Film
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Best Fantasy Film
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
The Curious Case of Benjamin Button
Best Horror Film
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Best Action/Adventure/Thriller Film
Best Actor
Christian Bale - The Dark Knight
Tom Cruise - Valkyrie
Robert Downey, Jr. - Iron Man
Harrison Ford - Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Brad Pitt - The Curious Case of Benjamin Button
Will Smith - Hancock
Best Actress
Cate Blanchett - The Curious Case of Benjamin Button
Maggie Gyllenhaal - The Dark Knight
Angeline Jolie - Changeling
Julianne Moore - Blindness
Emily Mortimer - Transsiberian
Gwyneth Paltrow - Iron Man
Best Supporting Actor
Jeff Bridges - Iron Man
Aaron Eckhart - The Dark Knight
Woody Harrelson - Transsiberian
Shia LaBeouf - Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Heath Ledger - The Dark Knight
Bill Nighy - Valkyrie
Best Supporting Actress
Joan Allen - Death Race
Judi Dench - Quantum of Solace
Olga Kurylenko - Quantum of Solace
Tilda Swinton - The Curious Case of Benjamin Button
Charlize Theron - Hancock
Clarice Van Houten - Valkyrie
Best Performance by a Younger Actor
Freddie Highmore - The Spiderwick Chronicles
Lina Leandersson - Let the Right One in
Dev Patel - Slumdog Millionaire
Jaden Christopher Smith - The Day the Earth Stood Still
Catinca Untaru - The Fall
Brandon Walters - Australia
Best Director
Clint Eastwood - Changeling
Jon Favreau - Iron Man
David Fincher - The Curious Case of Benjamin Button
Christopher Nolan - The Dark Knight
Bryan Singer - Valkyrie
Steven Spielberg - Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Andrew Stanton - WALL-E
Best Writing
Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum, Matt Holloway - Iron Man
David Koepp, John Kamps - Ghost Town
John Ajvide Lindqvist - Let the Right One in
Jonathan Nolan, Christopher Nolan - The Dark Knight
Eric Roth - The Curious Case of Benjamin Button
J. Michael Straczynski - Changeling
Best Music
Alexandre Desplat - The Curious Case of Benjamin Button
Clint Eastwood - Changeling
James Newton Howard - The Dark Knight
John Ottman - Valkyrie
John Powell - Jumper
Hans Zimmer - Iron Man
Best Costume
The Dark Knight - Lindy Hemming
Changeling - Deborah Hooper
Valkyrie - Joanna Johnston
Australia - Catherine Martin
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian - Isis Mussenden
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull - Mary Zophres
Best Make-Up
The Dark Knight - John Caglione, Jr., Conor O'Sullian
The Curious Case of Benjamin Button - Greg Cannom
Hellboy II: The Golden Army - Mike Elizalde
Doomsday - Paul Hyett
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian - Gregory Nicotero, Paul Engelen
Tropic Thunder - Gerald Quist
Best Special Effects
The Curious Case of Benjamin Button - Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron
The Dark Knight - Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber, Paul Franklin
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull - Pablo Helman, Dan Sudick
Iron Man - John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick, Shane Mahan
Hellboy II: The Golden Army - Michael J. Wassel, Adrian De Wet, Andrew Chapman, Eamonn Butler
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian - Dean Wright, Wendy Rogers
Best International Film
Best Animated Film
Best Network Television Series
Terminator: The Sarah Connor Chronicles
Best Syndicated/Cable Television Series
Best Presentation on Television
The Librarian: The Curse of The Judas Chalice
Best Actor in Television
Bryan Cranston - Breaking Bad
Matthew Fox - Lost
Michael C. Hall - Dexter
Timothy Hutton - Leverage
Edward James Olmos - Battlestar Galactica
Noah Wiley - The Librarian: The Curse of The Judas Chalice
Best Actress in Television
Lena Headey - Terminator: The Sarah Connor Chronicles
Jennifer Love Hewitt - Ghost Whisperer
Evangeline Lilly - Lost
Mary McDonnell - Battlestar Galactica
Anna Paquin - True Blood
Kyra Sedgwick - The Closer
Anna Torv - Fringe
Best Supporting Actor in Television
Henry Ian Cusick - Lost
Thomas Dekker - Terminator: The Sarah Connor Chronicles
Michael Emerson - Lost
Josh Holloway - Lost
Adrian Pasdar - Heroes
Milo Ventimiglia - Heroes
Best Supporting Actress in Television
Jennifer Carpenter - Dexter
Summer Glau - Terminator: The Sarah Connor Chronicles
Yunjin Kim - Lost
Elizabeth Mitchell - Lost
Hayden Panettiere - Heroes
Katee Sackhoff - Battlestar Galactica
Best Guest Starring Role in a Television Series
Kristen Bell - Heroes
Alan Dale - Lost
Kevin Durand - Lost
Robert Forster - Heroes
Jimmy Smits - Dexter
Sonya Walger - Lost