The biggest names in Hollywood have gathered at the Kodak Theater in the Hollywood and Highland center for the 90th Annual The Academy Awards tonight, hosted by Jimmy Kimmel. As the Oscars are handed out, we'll be updating this story live with all of the big winners, so you can keep refreshing to find out the latest news, if you're unable to watch from home. There will definitely be a number of intriguing stories to keep an eye on tonight, one of which being how prevalent the #MeToo and #TimesUp movements are at the ceremony.

During the Golden Globes in January, a number of stars, male and female alike, sported special pins in support of the Times Up Now movement, while also wearing black to support the cause. Times Up Now was formed at the beginning of this year by a coalition of over 300 women in the entertainment industry, from actresses to writers, directors, agents, producers, entertainment executives and more. The movement has raised over $13 million for a defense fund for less privileged women, with stars such as Reese Witherspoon, Kerry Washington, Maggie Gyllenhaal and writer-producer Shonda Rhimes supporting the movement. It remains to be seen if Times Up supporters will be wearing black at the Oscars this Sunday night as well.

As for The Academy Awards themselves, The Shape of Water lead all contenders with a whopping 13 nominations, including nominations in four of the top five major categories, Best Picture, Best Actress (Sally Hawkins), Best Director (Guillermo del Toro) and Best Original Screenplay (Guillermo del Toro and Vanessa Taylor). The front runner for the Best Picture award, though, may still be Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, which won the Best Picture - Drama award at the Golden Globes in January. Three Billboards is up for seven Oscars, including Best Picture, Best Actress (Frances McDormand), Best Supporting Actor (Woody Harrelson and Sam Rockwell), Best Original Screenplay (Martin McDonagh), Best Film Editing (Jon Gregory) and Best Original Score (Carter Burwell).

Related: Kevin Hart Will Host the 2019 Oscars

There are a number of historic Oscar nominations this year, including Get Out writer and director Jordan Peele, who became the first black filmmaker and just the third ever to receive nominations for Best Picture, Best Screenplay and Best Director for their first ever feature film. The only two to previously achieve this feat was actor Warren Beatty for his directorial debut Heaven Can Wait (1978) and James L. Brooks for Terms of Endearment (1983). Lady Bird filmmaker Greta Gerwig also became just the fifth female director to be nominated for Best Director, following Lina Wertmuller (Seven Beauties, 1976), Jane Campion (The Piano, 1993), Sofia Coppola (Lost in Translation, 2003) and Kathryn Bigelow, the first female to win the Best Director Oscar for The Hurt Locker (2009). Rachel Morrison also became the first female to be nominated for Best Cinematography, for her work in Mudbound.

Christopher Plummer also became the oldest actor to ever be nominated for an Oscar, for his supporting performance in All the Money in the World, at 88 years of age. The actor already holds the record for being the oldest Oscars winner, taking home the Best Supporting Actor Oscar for his performance in Beginners at the age of 82. Take a look at all of the Oscars winners and nominees below, and keep refreshing throughout the night for the latest Oscar winners, with winners coming directly from The Academy of Arts and Sciences.

BEST PICTURE

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ACTOR

  • Timothée Chalamet - Call Me By Your Name
  • Daniel Day-Lewis - Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya - Get Out
  • Gary Oldman - Darkest Hour
  • Denzel Washington - Roman J. Isreal, Esq.

BEST ACTRESS

  • Frances McDormand - Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri
  • Sally Hawkins - The Shape of Water
  • Saoirse Ronan - Lady Bird
  • Margot Robbie - I, Tonya
  • Meryl Streep - The Post

BEST DIRECTOR

  • Christopher Nolan - Dunkirk
  • Jordan Peele - Get Out
  • Greta Gerwig - Lady Bird
  • Guillermo del Toro - The Shape of Water
  • Paul Thomas Anderson - Phantom Thread

BEST ORIGINAL SONG

  • "Mighty River" from Mudbound, Music and Lyrics by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
  • "Mystery Of Love" from Call Me by Your Name; Music and Lyrics by Surfjan Stevens
  • "Remember Me" from Coco; Music and Lyrics by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • "Stand Up For Something" from Marshall; Music and Lyrics by Dianne Warren and Lonnie L. Lynn
  • "This Is Me" from The Greatest Showman; Music and Lyrics by Justin Paul and Benj Pasek

BEST ORIGINAL SCORE

  • Dunkirk - Hans Zimmer
  • Phantom Thread - Jonny Greenwood
  • The Shape of Water - Alexandre Desplat
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Carter Burwell
  • Star Wars: The Last Jedi - John Williams

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • Chile, A Fantastic Woman
  • Hungary, On Body and Soul
  • Lebanon, The Insult
  • Russia, Loveless
  • Sweden, The Square

BEST SHORT FILM - LIVE ACTION

  • DeKalb Elementary - Reed Van Dyk
  • The Eleven O'Clock - Derin Seale
  • My Nephew Emmett - Kevin Wilson, Jr.
  • The Silent Child - Chris Overton, Rachel Shenton
  • Watu Wote/All of Us - Katja Benrath

BEST DOCUMENTARY FEATURE

  • Abacus: Small Enough to Jail - Steve James, Julie Goldman, Mark Mitten
  • Faces Places - Agnes Varda Jr, Rosalie Varda
  • Icarus - Bryan Fogel, Dan Cogan
  • Last Men in Aleppo - Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soeren Steen Jespersen
  • Strong Island - Yance Ford, Joslyn Barnes

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

  • Edith+Eddie - Thomas Checkaway, Louis Lee Wright
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405 - Frank Stiefel
  • Heroin(e) - Elaine McMillon Sheldon, Kevin Sheldon
  • Knife Skills - Thomas Lennon
  • Traffic Stop - Kate Davis, David Heilbroner

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Willem Dafoe - The Florida Project
  • Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins - The Shape of Water
  • Christopher Plummer - All the Money in the World
  • Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ANIMATED FEATURE FILM

  • The Breadwinner
  • The Boss Baby
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincentf

BEST SHORT FILM - ANIMATED

  • Dear Basketball - Glen Keane, Kobe Bryant
  • Garden Party - Victor Caire and Gabriel Grapperon
  • Lou - Dave Mullins, Dana Murray
  • Negative Space - Max Porter, Ru Kuwahata
  • Revolting Rhymes - Jakob Schuh and Jan Lachauer

BEST VISUAL EFFECTS

  • Blade Runner 2049 - John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard J. Hoover
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 - Dan Sudick, Jonathan Fawkner, Guy Williams, Christopher Townsend
  • Kong: Skull Island - Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
  • Star Wars: The Last Jedi - Richard Bain, Ben Morris, Neil Scanlan, Chris Corbould
  • War for the Planet of the Apes - Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Joel Whist

BEST SOUND MIXING

  • Baby Driver - Tim Cavagin, Mary H. Ellis
  • Blade Runner 2049 - Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth
  • Dunkirk - Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten
  • The Shape of Water - Christian T. Cooke, Glen Gauthier, Brad Zoern
  • Star Wars: The Last Jedi - David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson

BEST SOUND EDITING

  • Baby Driver - Julian Slater
  • Blade Runner 2049 - Mark Mangini
  • Dunkirk - Richard King
  • The Shape of Water - Nathan Robitaille
  • Star Wars: The Last Jedi - Matthew Wood

BEST FILM EDITING

  • Baby Driver - Paul Machliss
  • Dunkirk - Lee Smith
  • I, Tonya - Tatiana S. Riegel
  • The Shape of Water - Sidney Wolinsky
  • Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri - Jon Gregory

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Blade Runner 2049 - Roger Deakins
  • Darkest Hour - Bruno Delbonnel
  • Dunkirk - Hoyte Van Hoytema
  • Mudbound - Rachel Morrison
  • The Shape of Water - Dan Laustsen

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

  • Darkest Hour - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
  • Victoria & Abdul - Daniel Phillips, Lou Sheppard
  • Wonder - Arjen Tuiten

BEST PRODUCTION DESIGN

  • Blade Runner 2049 - Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
  • Beauty and the Beast - Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Darkest Hour - Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • Dunkirk - Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
  • The Shape of Water - Production Design: Paul D. Austerberry; Set Decoration: Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

BEST COSTUME DESIGN

  • Beauty and the Beast - Jacqueline Durran
  • Darkest Hour - Jacqueline Durran
  • Phantom Thread - Mark Bridges
  • The Shape of Water - Luis Sequeira
  • Victoria and Abdul - Consolata Boyle

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Mary J. Blige - Mudbound
  • Allison Janney - I, Tonya
  • Laurie Metcalf - Lady Bird
  • Lesley Manville - Phantom Thread
  • Octavia Spencer - The Shape of Water

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • Call Me By Your Name - James Ivory
  • The Disaster Artist - Scott Neustadter and Michael H. Weber
  • Logan - James Mangold, Scott Frank, Michael Green
  • Molly's Game - Aaron Sorkin
  • Mudbounnd - Dee Rees, Virgil Williams

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

  • The Big Sick - Kumail Nanjiani and Emily V. Gordon
  • Get Out - Jordan Peele
  • Lady Bird - Greta Gerwig
  • The Shape of Water - Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Martin McDonagh