The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror films has announced the nominations for the 33rd Annual Saturn Awards. Leading the pack is Bryan Singer's homage to the superhero mythos Superman Returns with 10 nominations. Garnering 6 nominations each, are X-Men: The Last Stand and Guillermo del Toro's Pan's Labyrinth, which received its nod in the restored category of Best International Film. Following closely behind are an eclectic mix: Casino Royale, Mission: Impossible III, Perfume - The Story of a Murderer, Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest, and Stranger Than Fiction, receiving 5 nominations each.
Warner Bros. Pictures flexed its muscles and led all film studios with a total of 21 nominations. Also with strong showings were Sony Pictures and 20th Century Fox with 15 and 13 nominations, respectively. Buena Vista plundered 11 nominations and MGM had a new license to kill with 8, followed closely by Picturehouse with 6 nominations and Lionsgate and Universal with 5 nominations each.
In the television categories, Lost continued to find nominations, receiving a total of 6. NBC's newcomer Heroes burst onto the scene, earning 5 nominations, followed closely by Sci Fi's Battlestar Galactica and Showtime's Dexter, each garnering 4 nominations, while TNT's The Librarian: Return to King Solomon's Mines discovered 3 nominations.
A Special Recognition Award will be presented to the imaginative children's book "Alien Xmas" written by Stephen Chiodo & Jim Strain, and published by Baby Tattoo Books.
This year marks the Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films' 35th Anniversary. The non-profit organization was founded in 1972 by film historian, Dr. Donald A. Reed. The Academy is currently headed by Robert Holguin, who serves as President of the Academy.
The winners will be announced at this year's 33rd Annual Saturn Awards which takes place on Thursday, May 10, 2007 in Universal City. Hosting the event will be actor Greg Grunberg and comedian Jeffrey Ross. Grunberg is one of the stars of the highly popular NBC Universal television series, "Heroes" (and is nominated for his work on the show). Jeffrey Ross is one of the leading stand-up comedians whose brand of humor shines in roasts. Special Award recipients will be announced shortly.
THE 33rd ANNUAL SATURN AWARDS NOMINATIONS
BEST SCIENCE FICTION FILM
Children of Men(Universal)
Déjà vu (Buena Vista)
The Fountain(Warner Bros.)
The Prestige(Buena Vista)
V For Vendetta(Warner Bros.)
X-Men: The Last Stand(20th Century Fox)
BEST FANTASY FILM
Charlotte's Web(Paramount)
Eragon(20th Century Fox)
Night At the Museum(20th Century Fox)
Pirates of the Caribbean:
Dead Man's Chest(Buena Vista)
Stranger Than Fiction(Sony)
Superman Returns(Warner Bros.)
BEST HORROR FILM
The Descent(Lionsgate)
Final Destination 3(New Line Cinema)
Hostel(Lionsgate)
Saw III(Lionsgate)
Slither(Universal)
Snakes on a Plane(New Line Cinema)
BEST ACTION/ADVENTURE/THRILLER FILM
Casino Royale(Sony / MGM)
The Departed(Warner Bros.)
Flyboys(MGM)
Mission Impossible III(Paramount)
Notes on a Scandal(Fox Searchlight)
Perfume: The Story of a Murderer(DreamWorks / Paramount)
BEST ANIMATED FILM
Cars(Buena Vista)
Flushed Away(DreamWorks SKG)
Happy Feet(Warner Bros.)
Monster House(Sony)
Over the Hedge(DreamWorks SKG)
A Scanner Darkly(Warner Independent Pictures)
BEST INTERNATIONAL FILM
Apocalypto(Buena Vista)
The Curse of the Golden Flower(Sony Pictures Classics)
Fearless(Rogue / Focus)
The Host(Magnolia Pictures)
Letters From Iwo Jima(Warner Bros.)
Pan's Labyrinth(Picturehouse)
BEST ACTOR
Daniel Craig(Casino Royale)(Sony / MGM)
Tom Cruise(Mission Impossible III)(Paramount)
Will Farrell(Stranger Than Fiction)(Sony)
Hugh Jackman(The Fountain)(Warner Bros.)
Clive Owen(Children of Men)(Universal)
Brandon Routh(Superman Returns)(Warner Bros.)
BEST ACTRESS
Kate Bosworth(Superman Returns)(Warner Bros.)
Judy Dench(Notes on a Scandal)(Fox Searchlight)
Maggie Gyllenhaal(Stranger Than Fiction)(Sony)
Shauna MacDonald(The Descent)(Lionsgate)
Natalie Portman(V For Vendetta)(Warner Bros.)
Renee Zellweger(Miss Potter)(Weinstein Company)
BEST SUPPORTING ACTOR
Ben Affleck(Hollywoodland)(Focus Features)
Kelsey Grammer(X-Men: The Last Stand)(20th Century Fox)
Philip Seymour Hoffman(Mission Impossible III)(Paramount)
Sergi Lopez(Pan's Labyrinth)(Picturehouse)
James Marsden(Superman Returns)(Warner Bros.)
Bill Nighy(Pirates of the Caribbean:
Dead Man's Chest)(Buena Vista)
BEST SUPPORTING ACTRESS
Cate Blanchett(Notes on a Scandal) (Fox Searchlight)
Eva Green(Casino Royale)(Sony / MGM)
Rachel Hurd-Wood(Perfume: The Story of
a Murderer)(DreamWorks /
Paramount)
Famke Janssen(X-Men: The Last Stand)(20th Century Fox)
Parker Posey(Superman Returns)(Warner Bros.)
Emma Thompson(Stranger Than Fiction)(Sony)
BEST PERFORMANCE BY A YOUNGER ACTOR
Ko A-Sung(The Host)(Magnolia Pictures)
Ivana Baquero(Pan's Labyrinth(Picturehouse)
Jodelle Ferland(Tideland)(ThinkFilm)
Tristan Lake Leabu(Superman Returns)(Warner Bros.)
Mitchel Tate Musso(Monster House)(Sony)
Edward Speleers(Eragon)(20th Century Fox)
BEST DIRECTION
J.J. Abrams(Mission Impossible III)(Paramount)
Alfonso Cuaron(Children of Men)(Universal)
Guillermo del Toro(Pan's Labyrinth)(Picturehouse)
Mel Gibson(Apocalypto)(Buena Vista)
Bryan Singer(Superman Returns)(Warner Bros.)
Tom Tykwer(Perfume: The Story of a
Murderer)(DreamWorks /
Paramount)
BEST WRITING
Andrew Birkin, Bernd Eichinger
Tom Tykwer(Perfume: The Story of a
Murderer)(DreamWorks /
Paramount)
Guillermo del Toro(Pan's Labyrinth)(Picturehouse)
Michael Dougherty, Dan Harris(Superman Returns)(Warner Bros.)
Zach Helm(Stranger Than Fiction)(Sony)
Neal Purvis & Robert Wade and
Paul Haggis(Casino Royale)(Sony / MGM)
The Wachowski Brothers(V for Vendetta)(Warner Bros.)
BEST MUSIC
David Arnold(Casino Royale)(Sony / MGM)
John Ottman(Superman Returns)(Warner Bros.)
Douglas Pipes(Monster House)(Sony)
John Powell(X-Men: The Last Stand)(20th Century Fox)
Trevor Rabin(Flyboys)(MGM)
Tom Tykwer, Johnny Klimek,
Reinhold Heil(Perfume: The Story of a
Murderer)(DreamWorks /
Paramount)
BEST COSTUME
Joan Bergin(The Prestige)(Buena Vista)
Yee Chung-Man(Curse of the Golden Flower) (Sony Classics)
Penny Rose(Pirates of the Caribbean:
Dead Man's Chest)(Buena Vista)
Judianna Makovsky(X-Men: The Last Stand)(20th Century Fox)
Gilly Martin(Flyboys)(MGM)
Sammy Sheldon(V For Vendetta)(Warner Bros.)
BEST MAKE-UP
Howard Berger,
Gregory Nicotero,
Mario Michisanti-(The Hills Have Eyes)(Fox Searchlight)
Paul Hyett,
Vickie Lang-(The Descent)(Lionsgate)
David Marti,
Montse Ribe-(Pan's Labyrinth)(Picturehouse)
Todd Masters-(Slither)(Universal)
Ve Neill,
Joel Harlow-(Pirates of the Caribbean:
Dead Man's Chest)(Buena Vista)
Gregory Nicotero,
Scott Patton-(The Texas Chainsaw
Massacre: The Beginning)(New Line Cinema)
BEST SPECIAL EFFECTS
John Bruno,
Eric Saindon,
Craig Lyn,
Michael Vezina-(X-Men: The Last Stand)(20th Century Fox)
Jeremy Dawson,
Dan Schrecker,
Mark Soper,
Peter Parks-(The Fountain)(Warner Bros.)
Roger Guyett,
Russell Earl,
Patrick Tobach,
Dan Sudick-(Mission Impossible III)(Paramount)
Karin Joy,
John Berton,
Blair Clark,
John Dietz-(Charlotte's Web)(Paramount)
John Knoll,
Hal Hickel,
Charles Gibson,
Allen Hall-(Pirates of the Caribbean:
Dead Man's Chest)(Buena Vista)
Mark Stetson,
Neil Corbould,
Richard R. Hoover,
Jon Thum-(Superman Returns)(Warner Bros.)
TELEVISION CATEGORIES
BEST NETWORK TELEVISION SERIES
Heroes(NBC/Universal)
Jericho(CBS)
Lost(ABC)
Smallville(CW)
24(Fox)
Veronica Mars(CW)
BEST SYNDICATED / CABLE TELEVISION SERIES
Battlestar Galactica(Sci Fi Channel)
The Closer(TNT)
Dexter(Showtime)
Doctor Who(Sci Fi Channel)
Eureka(Sci Fi Channel)
Kyle XY(ABC Family)
Stargate SG-1(Sci Fi Channel)
BEST PRESENTATION ON TELEVISION
The Librarian: Return to King Solomon's Mines (TNT)
Life On Mars(BBC America)
The Lost Room(Sci Fi Channel)
Masters of Horror(Showtime)
Nightmares and Dreamscapes(TNT)
10.5: Apocalypse(NBC/Universal)
BEST ACTOR IN A TELEVISION PROGRAM OR SERIES
Matt Dallas(Kyle XY)(ABC Family)
Mathew Fox(Lost)(ABC)
Michael C. Hall(Dexter)(Showtime)
Edward James Olmos(Battlestar Galactica)(Sci Fi Channel)
Kiefer Sutherland(24)(Fox)
Noah Wyle(The Librarian: Return to King Solomon's
Mines)(TNT)
BEST ACTRESS IN A TELEVISION PROGRAM OR SERIES
Patricia Arquette(Medium)(NBC/Universal)
Kristen Bell(Veronica Mars)(CW)
Jennifer Love Hewitt(Ghost Whisperer)(CBS)
Evangeline Lily(Lost)(ABC)
Katee Sackhoff(Battlestar Galactica)(Sci Fi Channel)
Kyra Sedgwick(The Closer)(TNT)
BEST SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION PROGRAM OR SERIES
James Callis(Battlestar Galactica)(Sci Fi Channel)
Michael Emerson(Lost)(ABC)
Greg Grunberg(Heroes)(NBC/Universal)
Josh Holloway(Lost)(ABC)
Masi Oka(Heroes)(NBC/Universal)
James Remar(Dexter)(Showtime)
BEST SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION PROGRAM OR SERIES
Gabrielle Anwar(The Librarian: Return to King Solomon's
Mines)(TNT)
Jennifer Carpenter(Dexter)(Showtime)
Ali Larter(Heroes)(NBC/Universal)
Allison Mack(Smallville)(CW)
Elizabeth Mitchell(Lost)(ABC)
Hayden Panettiere(Heroes)(NBC/Universal)
DVD - HOME ENTERTAINMENT
BEST DVD RELEASE
Bambi II(Buena Vista)
Beowulf & Grendel(Anchor Bay)
The Butterfly Effect 2(New Line)
Hollow Man 2(Sony)
The Sci Fi Boys(Universal)
2001 Maniacs(Lionsgate)
BEST DVD SPECIAL EDITION RELEASE
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch,
and The Wardrobe (Extended Edition)(Buena Vista)
Final Destination 3 (Thrill Ride Edition)(New Line)
Old Boy (Ultimate Collector's Edition)(Tartan)
King Kong (Deluxe Extended Edition)(Universal)
Saw II (Unrated - Special Edition)(Lionsgate)
Superman II: The Richard Donner Cut(Warner)
BEST DVD CLASSIC FILM RELEASE
Forbidden Planet(Warner)
Free Enterprise(Anchor Bay)
Gojira (Godzilla)(Classic Media)
A Nightmare on Elm Street(New Line)
The Searchers(Warner)
She(Legend Films)
This Island Earth(Universal)
BEST DVD COLLECTION
The Boris Karloff Collection(Universal)
The Exorcist - The Complete Anthology(Warner)
The Premiere Frank Capra Collection(Sony)
Hollywood Legends of Horror Collection(Warner)
James Bond Ultimate Edition (Collections 1 - 4)(MGM)
Superman Ultimate Collector's Edition(Warner)
BEST TELEVISION SERIES RELEASE ON DVD
Deadwood (The Complete Second Season)(HBO)
Doctor Who (The Complete Second Series)(BBC Warner)
Lost (The Complete Second Season)(Buena Vista)
Masters of Horror(Anchor Bay)
MI - 5 (Volume 4)(BBC Warner)
Mystery Science Theater 3000 Collection (V. 9 - 10) (Rhino)
BEST RETRO TELEVISION SERIES RELEASE ON DVD
Adventures of Superman (The Complete Six Seasons) (Warner)
Amazing Stories (The Complete First Season)(Universal)
Saturday Night Live (The Complete First Season)(Universal)
Star Trek: The Animated Series(Paramount)
Voyage to the Bottom of the Sea (Seasons 1 & 2)(Fox)
The Wild Wild West (The Complete First Season)(Paramount)
END OF NOMINATIONS
(Breakdown of Nominations follows)
(BREAKDOWN OF NOMINATIONS)
(by nominations - Film)
10 - Superman Returns
6 - Pan's Labyrinth
6 - X-Men: The Last Stand
5 - Casino Royale
5 - Mission Impossible III
5 - Perfume: The Story of a Murderer
5 - Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
5 - Stranger Than Fiction
4 - V For Vendetta
3 - Children of Men
3 - The Descent
3 - Flyboys
3 - The Fountain
3 - Monster House
3 - Notes on a Scandal
2 - Apocalypto
2 - Charlotte's Web
2 - Curse of the Golden Flower
2 - Eragon
2 - The Host
2 - The Prestige
2 - Slither
1 - Cars
1 - Déjà vu
1 - The Departed
1 - Fearless
1 - Final Destination 3
1 - Flushed Away
1 - Happy Feet
1 - The Hills Have Eyes
1 - Hollywoodland
1 - Hostel
1 - Letters From Iwo Jima
1 - Miss Potter
1 - Night at the Museum
1 - Over the Hedge
1 - Saw III
1 - A Scanner Darkly
1 - Snakes on a Plane
1 - The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
1 - Tideland
(Alphabetically)
Apocalypto (Buena Vista) (2 nominations)
Best International Film
Best Director: Mel Gibson
Cars (Buena Vista) (1 nomination)
Best Animated Film
Casino Royale (Sony / MGM) (5 nominations)
Best Action/Adventure/Thriller Film
Best Actor: Daniel Craig
Best Supporting Actress: Eva Green
Best Writing: Neal Purvis & Robert Wade, and Paul Haggis
Best Music: David Arnold
Charlotte's Web (Paramount) (2 nominations)
Best Fantasy Film
Best Special Effects: Karin Joy, John Berton, Blair Clark, John Dietz
Children of Men (Universal) (3 nominations)
Best Science Fiction Film
Best Actor: Clive Owen
Best Direction: Alfonso Cuaron
Curse of the Golden Flower (Sony Pictures Classics) (2 nominations)
Best International Film
Best Costume: Yee Chung-Man
Déjà Vu (Buena Vista) (1 nomination)
Best Science Fiction Film
The Departed (Warner Bros.) (1 nomination)
Best Action/Adventure/Thriller Film
The Descent (Lionsgate) (3 nominations)
Best Horror Film
Best Actress: Shauna MacDonald
Best Make-Up: Paul Hyett, Vickie Lang
Eragon (20th Century Fox) (2 nominations)
Best Fantasy Film
Best Performance by a Younger Actor: Edward Speleers
Fearless (Rogue / Focus) (1 nomination)
Best International Film
Final Destination 3 (New Line Cinema) (1 nomination)
Best Horror Film
Flushed Away (DreamWorks SKG) (1 nomination)
Best Animated Film
Flyboys (MGM) (3 nominations)
Best Action/Adventure/Thriller Film
Best Music: Trevor Rabin
Best Costume: Gilly Martin
The Fountain (Warner Bros.) (3 nominations)
Best Science Fiction Film
Best Actor: Hugh Jackman
Best Special Effects: Jeremy Dawson, Dan Schrecker, Mark Soper, Peter Parks
Happy Feet (Warner Bros.) (1 nomination)
Best Animated Film
The Hills Have Eyes (Fox Searchlight) (1 nomination)
Best Make-Up: Howard Berger, Gregory Nicotero, Mario Michisanti
Hollywoodland (Focus Features) (1 nomination)
Best Supporting Actor: Ben Affleck
The Host (Magnolia Pictures) (2 nominations)
Best International Film
Best Performance by a Younger Actor: Ko A-Sung
Hostel (Lionsgate) (1 nomination)
Best Horror Film
Letters From Iwo Jima (Warner Bros.) (1 nomination)
Best International Film
Miss Potter (The Weinstein Company) (1 nomination)
Best Actress: Renee Zellweger
Mission Impossible III (Paramount) (5 nominations)
Best Action/Adventure/Thriller Film
Best Actor: Tom Cruise
Best Supporting Actor: Philip Seymour Hoffman
Best Direction: J.J. Abrams
Best Special Effects: Roger Guyett, Russell Earl, Patrick Tobach, Dan Sudick
Monster House (Sony Pictures) (3 nominations)
Best Animated Film
Best Performance by a Younger Actor: Mitchel Tate Musso
Best Music: Douglas Pipes
Night at the Museum (20th Century Fox) (1 nomination)
Best Fantasy Film
Notes on a Scandal (Fox Searchlight) (3 nominations)
Best Action/Adventure/Thriller Film
Best Actress: Judy Dench
Best Supporting Actress: Cate Blanchett
Over the Hedge (DreamWorks SKG) (1 nomination)
Best Animated Film
Pan's Labyrinth (Picturehouse) (6 nominations)
Best International Film
Best Supporting Actor: Sergi Lopez
Best Performance by a Younger Actor: Ivana Baquero
Best Director: Guillermo del Toro
Best Writing: Guillermo del Toro
Best Make-Up: David Marti, Montse Ribe
Perfume: The Story of a Murderer (DreamWorks / Paramount) (5 nominations)
Best Action/Adventure/Thriller Film
Best Supporting Actress: Rachel Hurd-Wood
Best Direction: Tom Tykwer
Best Writing: Andrew Birkin, Bernd Eichinger, Tom Tykwer
Best Music: Tom Tykwer, Johnny Klimek, Reinhold Heil
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (Buena Vista) (5 nominations)
Best Fantasy Film
Best Supporting Actor: Bill Nighy
Best Costume: Penny Rose
Best Make-Up: Ve Neill, Joel Harlow
Best Special Effects: John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, Allen Hall
The Prestige (Buena Vista) (2 nominations)
Best Science Fiction Film
Best Costume: Joan Bergin
Saw III (Lionsgate) (1 nomination)
Best Horror Film
A Scanner Darkly (Warner Independent Pictures) (1 nomination)
Best Animated Film
Slither (Universal Pictures) (2 nominations)
Best Horror Film
Best Make-Up: Todd Masters
Snakes on a Plane (New Line Cinema) (1 nomination)
Best Horror Film
Stranger Than Fiction (Sony Pictures) (5 nominations)
Best Fantasy Film
Best Actor: Will Farrell
Best Actress: Maggie Gyllenhaal
Best Supporting Actress: Emma Thompson
Best Writing: Zach Helm
Superman Returns (Warner Bros.) (10 nominations)
Best Fantasy Film
Best Actor: Brandon Routh
Best Actress: Kate Bosworth
Best Supporting Actor: James Marsden
Best Supporting Actress: Parker Posey
Best Performance by a Younger Actor: Tristan Lake Leabu
Best Direction: Bryan Singer
Best Writing: Michael Dougherty, Dan Harris
Best Music: John Ottman
Best Special Effects: Mark Stetson, Neil Corbould, Richard R. Hoover, Jon Thum
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (New Line Cinema) (1 nomination)
Best Make-Up: Gregory Nicotero, Scott Patton
Tideland (ThinkFilm) (1 nomination)
Best Performance by a Younger Actor: Jodelle Ferland
V For Vendetta (Warner Bros.) (4 nominations)
Best Science Fiction Film
Best Actress: Natalie Portman
Best Writing: The Wachowski Brothers
Best Costume: Sammy Sheldon
X-Men: The Last Stand (20th Century Fox) (6 nominations)
Best Science Fiction Film
Best Supporting Actor: Kelsey Grammer
Best Supporting Actress: Famke Janssen
Best Music: John Powell
Best Costume: Judianna Makovsky
Best Special Effects: John Bruno, Eric Saindon, Craig Lyn, Michael Vezina
(By Studio)
21 - Warner Bros. (includes Warner Independent Pictures)
15 - Sony Pictures (includes Sony Pictures Classics)
13 - 20th Century Fox (includes Fox Searchlight Pictures)
12 - Paramount Pictures
11 - Buena Vista Pictures
8 - MGM
6 - Picturehouse
5 - Lionsgate
5 - Universal
3 - New Line Cinema
2 - DreamWorks SKG
2 - Focus / Rogue
2 - Magnolia Pictures
1 - ThinkFilm
1 - The Weinstein Company
TELEVISION NOMINATIONS
(Breakdown)
6 - Lost
5 - Heroes
4 - Battlestar Galactica
4 - Dexter
3 - The Librarian: Return to King Solomon's Mines
2 - The Closer
2 - Kyle XY
2 - Smallville
2 - 24
2 - Veronica Mars
1 - Doctor Who
1 - Eureka
1 - Ghost Whisperer
1 - Jericho
1 - Life on Mars
1 - The Lost Room
1 - Masters of Horror
1 - Medium
1 - Nightmares and Dreamscapes
1 - Stargate SG-1
1 - 10.5: Apocalypse
(Studio)
8 - The Sci Fi Channel
7 - NBC
6 - ABC
6 - TNT
5 - Showtime
4 - CW
2 - ABC Family
2 - CBS
2 - Fox
1 - BBC America
HOME ENTERTAINMENT
(Company)
7 - Warner
6 - Universal
3 - Anchor Bay
3 - Buena Vista
3 - New Line
2 - BBC Warner
2 - Lionsgate
2 - MGM / Fox
2 - Paramount
2 - Sony
1 - Classic Media
1 - HBO
1 - Legend
1 - Rhino
1 - Tartan
(End of Breakdown)
THE SPECIAL RECOGNITION AWARD
"ALIEN XMAS"
What is sure to become a surefire classic, this children's book tells the imaginative story of an alien named X, who is sent to Earth on a fiendish mission to rob the entire planet. When he lands in Santa's workshop, he soon discovers that he may have more to deal with than he expected.
The story was written by Stephen Chiodo & Jim Strain, with illustrations by Charles Chiodo. The Chiodo brothers are renowned filmmakers and creature shop specialists whose credits include Killer Klowns From Outer Space, Pee-wee's Big Adventure, Elf, and Team America: World Police. The book is published by Baby Tattoo Books (www.babytattoo.com)
Ray Bradbury, one of the world's greatest genre authors, says of "Alien Xmas": "Chiodo Bros.' Alien Xmas is a charming and delightful holiday yarn for those who love elves, aliens, and off-kilter fun. You should definitely open THIS gift BEFORE Christmas."